Z tego artykułu dowiesz się:
Dbanie o zdrowie, zrzucenie zbędnych kilogramów, lepsze odżywianie się to jedne z topowych noworocznych postanowień (Oscarsson, 2020). Jeśli myślimy o spalaniu zbędnych kilogramów, to zazwyczaj do głowy przychodzą dwie rzeczy: dieta i aktywność fizyczna. I niewątpliwie ma to sens, ale jest jeszcze jeden z fundamentalnych elementów, bez którego realizacja celu może być niezwykle trudna – i jest to dobry sen. I o tej zależności decyduje wiele mechanizmów, o czym poniżej.
Mózg, choć jego waga stanowi około 2% wagi dorosłego człowieka, to zużywa około 20% dostarczanej do organizmu energii (Clark, 1999). A ponieważ historia ludzkości to historia żmudnego szukania źródeł energii i zbierania orzechów i różnych leśnych jagód, to mamy szczególny pociąg do rzeczy bogatych w kalorie – tłuszcz i węglowodany. A najlepiej i tłuszcz, i węglowodany w tym samym czasie (dlatego tiramisu jest takie pyszne). Do tego nasz mózg wyewoluował.
Czasy niedoborów zmieniły się w czasy nadpodaży – mamy dostęp do wszystkiego, co tylko sobie wymarzymy, ale mechanizmy mózgowe są niezmienne. Moment dobrobytu, w którym żyjemy to tylko ułamek historii ludzkości. W obecnych czasach konieczne jest przeciwdziałanie pokusom, a kluczową rolę odgrywa KORA PRZEDCZOŁOWA.
To struktura mózgu, która jest odpowiedzialna za samokontrolę emocjonalną i behawioralną, za planowanie i przewidywanie konsekwencji naszych zachowań. To dzięki niej nie uciekniemy sprzed gabinetu dentystycznego, nie rzucamy pracy, jeśli szef nas wkurzy i wybieramy makaron pełnoziarnisty z sałatką z rukoli zamiast kolejnego batonika.
Na działanie kory przedczołowej wpływa m.in.:
Okazuje się, że podczas oglądania zdjęć wysokokalorycznych pokarmów kora przedczołowa osób niewyspanych jest mniej aktywna (Killgore, 2013). Głosik mówiącyzatem, że na dzisiaj już wystarczy tej czekolady będzie mniej słyszany – jest szansa, że zjemy więcej i mniej zdrowo.
Co ciekawe efekt osłabionej kontroli widać nie tylko na poziomie jedzenia, ale również zakupów. Po nieprzespanej nocy jesteśmy skłonni kupić więcej produktów i zawierających więcej kalorii. Nawet, jeśli idziemy na zakupy najedzeni (Broman, 2013)!
Kolejna struktura mózgu, która pracuje inaczej, gdy jesteśmy niewyspani to CIAŁO MIGDAŁOWATE. Jest to struktura odpowiedzialna za odbiór i reakcję na bodźce emocjonalne. Co do zasady, to chcemy, żeby było aktywne, bo dzięki jego reakcjom ciało mobilizuje się do ucieczki przed niebezpieczeństwami albo zbiera siły do stawienia im czoła. To dzięki niemu jako gatunek przetrwaliśmy. Ale równocześnie nie chcemy, żeby było nadaktywne.
A przy niewyspaniu (czy to jedna zarwana nocka, czy stałe niedosypianie) aktywność ciała migdałowatego wzrasta nawet o 60%. I co wtedy?
A co koi w smutku, lęku, samotności albo kiedy mamy złośliwego, nierozumiejącego partnera, wkurzającą szefową, a świat nam nie sprzyja? Kocyk i comfort food!
Może być też tak, że jak jesteśmy niewyspani, to wpływa to na doznania smakowe. Według badań z 2018 roku jesteśmy wtedy bardziej wrażliwi na smak umami oraz kwaśny (Lv, 2018), i dodatkowo słodkie wydaje się jeszcze bardziej preferowane niż zazwyczaj (Szczygiel, 2019). A z kolei niskokaloryczne potrawy wydają się być mniej przyjemne (Benjamins, 2021). Zatem niewyspanie może wpływać na nasze zachowanie poprzez zmianę odczuć smakowych. Wszystko wydaje się pyszniejsze, przyjemniejsze.
Tutaj mamy przynajmniej trzy bohaterki:
I na nie wpływ ma niewystarczająca ilość snu. Już po jednej nieprzespanej nocy poziom leptyny maleje, a greliny i adiponektyny rośnie. Zatem czujemy się bardziej głodni, mniej syci – mamy zatem większy apetyt (Taheri, 2004; van Egmont 2023). Jeśli jest to jedna noc, to nic nam to nie zrobi oczywiście. Jednak wygląda na to, że jako ludzkość doświadczamy stałej deprywacji snu (przegrywa on zazwyczaj z nauką i pracą) …
Efekt zatem może być zauważalny. (Cappuccio, 2008; Finucane, 2011; NSF, 2013)
I tu kolejny mechanizm, który może łączyć sen z wagą i zdrowiem, bo jak jesteśmy niewyspani, to mniej nam się chce. Myślę, że wszyscy to znamy. I czy to spotkanie ze znajomymi, czy ćwiczenia, to po prostu trudniej się za to zabrać. I badania też to potwierdzają (np. Axelsson, 2020). Podsumowując, wygląda to tak, jak na poniższym rysunku.
Zatem, jeśli zależy Ci na dobrej wadze i na zdrowym metabolizmie, to oprócz diety i ćwiczeń, dołóż dobry sen! Śpij wystarczającą liczbę godzin, zadbaj o stałe pory snu, posiłków i aktywności fizycznej, ogranicz spożycie kofeiny w godzinach popołudniowych – rozszerzone informacje o higienie znajdziesz w moim darmowym e-booku "10 Kroków Do Lepszego Snu":
Axelsson, J., Ingre, M., Kecklund, G., Lekander, M., Wright, K. P., & Sundelin, T. (2020). Sleepiness as motivation: a potential mechanism for how sleep deprivation affects behavior. Sleep, 43(6), zsz291. https://doi.org/10.1093/sleep/zsz291
Benjamins, J.S., Hooge, I.T., Benedict, C., Smeets, P.A., & van der Laan, L.N. (2021). The influence of acute partial sleep deprivation on liking, choosing and consuming high-and low-energy foods. Food Quality and Preference, 88, 104074.
Cappuccio, F.P., Taggart, F.M., Kandala, N.B., Currie, A., Peile, E., Stranges, S., & Miller, M.A. (2008). Metaanalysis of short sleep duration and obesity in children and adults.Sleep,31(5), 619-626.
Chapman, C.D., Nilsson, E.K., Nilsson, V.C., Cedernaes, J., Rångtell, F.H., Vogel, H., ... & Benedict, C. (2013). Acute sleep deprivation increases food purchasing in men. Obesity, 21(12), E555-E560.
Clark D. D. & Sokoloff, L. (1999) in Basic Neurochemistry: Molecular, Cellular and MedicalAspects, eds. Siegel, G. J., Agranoff, B. W., Albers, R. W., Fisher, S. K. & Uhler, M. D. (Lippincott, Philadelphia), pp. 637–670.
Killgore, W.D., Schwab, Z.J., Weber, M., Kipman, M., DelDonno, S.R., Weiner, M.R., &Rauch, S.L. (2013). Daytime sleepiness affects prefrontal regulation of food intake. Lv, W., Finlayson, G., & Dando, R. (2018). Sleep, food cravings and taste. Appetite, 125, 210-216.
Matricciani, L., Olds, T., & Petkov, J. (2012). In search of lost sleep: secular trends in the sleep time of school-aged children and adolescents. Sleep medicine reviews, 16(3), 203-211.
Danaei, G., Finucane, M. M., Lu, Y., Singh, G. M., Cowan, M. J., Paciorek, C. J., ... & Ezzati, M. (2011). National, regional, and global trends in fasting plasma glucose and diabetes prevalence since 1980: systematic analysis of health examination surveys and epidemiological studies with 370 country-years and 2,7 million participants.The Lancet, 378(9785), 31-40: https://www.thelancet.com/article/S0140-6736(11)60679-X/fulltext
National Sleep Foundation. 2013 International Bedroom Poll
Oscarsson, M., Carlbring, P., Andersson, G., & Rozental, A. (2020). A large-scale experiment on New Year’s resolutions: Approach-oriented goals are more successful than avoidance-oriented goals. PLoS One, 15(12), e0234097.
Simon, E.B., Vallat, R., Barnes, C.M., & Walker, M.P. (2020). Sleep loss and the socio-emotional brain. Trends in Cognitive Sciences, 24(6), 435-450: https://doi.org/10.1016/j.tics.2020.02.003
Szczygiel, E.J., Cho, S., & Tucker, R.M. (2019). The effect of sleep curtailment on hedonic responses to liquid and solid food. Foods, 8(10), 465.
Taheri, S., Lin, L., Austin, D., Young, T., &Mignot, E. (2004). Short sleep duration is associated with reduced leptin, elevated ghrelin, and increased body mass index. PLoS medicine, 1(3), e62. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.0010062
van Egmond, L. T., Meth, E. M. S., Engström, J., Ilemosoglou, M., Keller, J. A., Vogel, H., & Benedict, C. (2023). Effects of acute sleep loss on leptin, ghrelin, and adiponectin in adults with healthy weight and obesity: A laboratory study. Obesity (Silver Spring, Md.), 31(3), 635–641:https://doi.org/10.1002/oby.23616