Z tego artykułu dowiesz się:
Kto nie miał w życiu nocy, kiedy przewracał się z boku na bok i nie mógł zasnąć? Albo nawet kilku takich nocy? W takie noce szczególnie łatwo idzie mi przypomnienie sobie wszystkich ważnych słów, które powinnam była powiedzieć, a nie powiedziałam, zdań i opinii, które usłyszałam od innych, które za dnia takie się nie wydawały, ale teraz brzmią jakoś nieprzyjemnie. Zadania stojące w pracy i w życiu zdecydowanie bardziej jawią się jako zagrożenie niż wyzwanie, a to, że aktualnie nie śpię, tylko pogarsza obraz sytuacji. No bo jak taka nieprzytomna poradzę sobie jutro?
Takie przygodne epizody bezsenności są nieprzyjemne, ale zazwyczaj jest tak, że jeśli nie „pomożemy” poprzez podtrzymujące zachowania, to powinny przejść.
O nich jeszcze będzie dalej.
Przygodne problemy ze snem, albo krótkotrwała bezsenność może być powodowana różnego rodzaju zawirowaniami życiowymi, tzw. czynnikami wyzwalającymi. Spiętrzeniami zadań i stresów w pracy albo szkole, ważnymi przedsięwzięciami osobistymi – ślubem, przeprowadzką, maturą dziecka. Żałoba, choroba w rodzinie czy rozstanie też może skutkować nieprzespanymi nocami. Ale też złapany wirus – zatkany nos, ból mięśni czy kaszel może skutecznie utrudnić spanie.
Różnice indywidualne sprawiają, że część osób ma większą podatność do reagowania bezsennością na wyzwalacze. Są to tak zwane czynniki predysponujące.
Łatwiej w niespanie „wejdą” np. osoby, które:
Coś, co jest ważne to niedoprowadzanie do tego, żeby parę źle przespanych nocy rozlało się na kolejne miesiące.
Czynnikami utrwalającymi bezsenność są:
Takie czynniki utrwalające mogą doprowadzić nas do bezsenności przewlekłej.
Czyli takiej, w której pojawiają się:
Bezsenność przewlekła to jednak nie tylko nieprzespane noce. Do tego dokładają się konsekwencje w ciągu dnia – senność, ogólne złe samopoczucie, obniżony nastrój, impulsywność albo poirytowanie, zamartwianie się złym snem i dodatkowo zamartwianie się tym, co ten brak snu może spowodować. Bardziej trzeba się starać, żeby się chciało. Osoby z przewlekłą bezsennością częściej mają mniej przyjemności z relacji z innymi. Bywa też, że leczą się same – alkoholem albo lekami dostępnymi bez recepty.
I kiedy to wszystko pojawia się co najmniej 3 razy w tygodniu przez przynajmniej 3 miesiące to mówimy właśnie o bezsenności przewlekłej. Z moich gabinetowych obserwacji wynika jednak, że na podjęcie działania wiele osób czeka dłużej niż 3 miesiące. Zdarza mi się słyszeć, że ktoś nie śpi od roku, od x lat albo nawet „od zawsze”. Tymczasem warto szukać pomocy w poradzeniu sobie z bezsennością jak najszybciej.
Pierwsza pomoc w przypadku PRZYGODNEJ bezsenności:
Ale jeśli mimo wszystko zaczyna Cię ogarniać zbyt duży niepokój dotyczący snu – poszukaj pomocy u psychologa albo lekarza. Może pomóc Ci w znalezieniu skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem, wytropieniu złych nawyków w higienie snu.
Natomiast nawet jeśli „nie śpisz” od dekad, to wciąż można coś zrobić. Nie jest tak, że jesteś skazana/skazany na bezsenność do końca życia. Poszukaj poradni zaburzeń snu albo psychologa/psychiatry, który prowadzi terapię bezsenności. Bo to właśnie terapia poznawczo-behawioralna (CBT-I) jest zalecana jako pierwsze działanie do wdrożenia w przypadku przewlekłej bezsenności. Leki mogą wspomóc proces, złagodzić objawy, ale zazwyczaj nie wyciągną z problemu. Terapia daje też trwalsze efekty. I myślę, że warto dać temu szansę, bo bezsenność niewątpliwie wiąże się z cierpieniem. Warto podjąć leczenie niezależnie od tego, czy bezsenność pojawiła się w związku z problemem, który już dawno minął, czy też trwa równolegle z nim. Co więcej, warto ją leczyć, nawet, jeśli bezsenność towarzyszy innym zaburzeniom zdrowotnym – i somatycznym, i psychicznym (np. lękowi, depresji).
AASM (American Academy of Sleep Medicine). (2014). International classification of sleep disorders, 3rd edition. In American Academy of sleep medicine (editor). Rochester,MN.
Harvey, A. G., Tang, N. K., Browning, L. (2005). Cognitive approaches to insomnia. Clinical psychology review, 25(5), 593-611.
Morin, Ch. Espie, C. (2004). Insomnia: A Clinical Guide to Assessment and Treatment.
Springer Riemann, D. i in. (2017). European guideline for the diagnosis and treatment of insomnia, Journal of Sleep Research, 26, 675–700 DOI: 10.1111/jsr.12594
Riemann, D., Espie, C. A., Altena, E., Arnardottir, E. S., Baglioni, C., Bassetti, C. L.,
Spiegelhalder, K. (2023). The European Insomnia Guideline: An update on the diagnosis and treatment of insomnia 2023. Journal of sleep research, 32(6), e14035: https://doi.org/10.1111/jsr.14035
Spielman, A. J., Caruso, L. S., Glovinsky, P. B. (1987). A behavioral perspective on insomnia treatment.
Psychiatr. Clin. North Am., 10, 541–553